Prowadząc przedsiębiorstwo z pewnością wielokrotnie zastanawiałeś się nad tym, w jaki sposób możesz poprawić wydajność i jakość produkcji w swojej firmie. Pojedynczych sposobów jest wiele, jednak albo nie przynoszą one zamierzonych efektów, albo są one krótkotrwałe. Jednym z najlepszych sposobów jest zainwestowanie w automatyzację. Poznaj jej korzyści i dowiedź się więcej na temat tego, jak wygląda proces wdrażania nowoczesnych rozwiązań przemysłowych do przedsiębiorstwa, czytając poniższy artykuł.
Automatyzacja przemysłu to proces wdrażania automatycznych systemów i urządzeń do produkcji, pakowania, magazynowania, transportu oraz innych działań związanych z przemysłem. Polega na zastąpieniu pracy ręcznej maszynami, robotami i programami, które są w stanie wykonywać zadania szybko, dokładnie i bezbłędnie, co z kolei przekłada się na poprawę jakości, zwiększenie wydajności oraz obniżenie kosztów produkcji. W ramach automatyzacji przemysłu stosowane są różnego rodzaju rozwiązania w postaci kompletnych automatycznych linii pakujących lub poszczególnych maszyn, urządzeń, robotów i systemów do zarządzania procesami produkcyjnymi.
Jeszcze do niedawna automatyzacja i jej wprowadzenie do przedsiębiorstwa było niejako trendem, na który pozwolić mogły sobie jedynie niektóre firmy. Obecnie trudno wyobrazić sobie przemysł bez automatyzacji, który nie tylko zwiększa wydajność produkcji, ale również pomaga obniżyć koszty produkcji, zwiększyć bezpieczeństwo oraz zoptymalizować cały proces, pozwalając nie tylko utrzymać się na rynku, ale także wyprzedzać konkurencję.
Wdrażanie automatyzacji przemysłowej nie jest jednak prostym zadaniem. Wymaga odpowiedniego przygotowania i powinno odbywać się stopniowo, bowiem jest to rozwiązanie personalizowane, które dobiera się indywidualnie do potrzeb i możliwości danej produkcji oraz oczekiwań Klienta.
Audyt istniejących procesów
Wdrażanie automatyzacji przemysłowej zaczyna się zwykle od przeprowadzenia audytu. Pozwala on na dokładną analizę procesu produkcyjnego, m.in. z jakich elementów się składa, jak przebiega, jakie są jego wyniki. Dzięki temu można łatwo określić, które z tych procesów wymagają automatyzacji, jakie rozwiązania sprawdzą się tu najbardziej, jakiego typu maszyny potrzebne są w danej firmie, jak również zidentyfikować obszary, w których procesy można zoptymalizować.
W trakcie audytu badanych jest wiele różnych aspektów, w tym posiadane zasoby, przepływ informacji, etapy produkcji, wykorzystywane materiały, ponoszone koszty, ryzyko jakie niosą poszczególne działania, skuteczność oraz wydajność pracy i wiele innych. Wszystko to jest konieczne, by uzyskać pełen obraz produkcji i umożliwić dalsze działania, zmierzające do automatyzacji.
Projekt i koncepcja automatyzacji fabryki
Kolejnym krokiem jest przygotowanie dokumentacji projektowej i koncepcji automatyzacji produkcji. Dokumentacja ta powinna zawierać szczegółowe dane techniczne i uwzględniać szereg czynników, takich jak rodzaj urządzeń, systemów i oprogramowania, jakie będą wykorzystywane, sposób integracji nowych rozwiązań z istniejącymi systemami, sposób zarządzania produkcją, planowane wyniki i efekty oraz wiele innych.
Podczas projektowania i wdrażania automatyzacji przemysłowej ważne jest także zapewnienie odpowiedniego szkolenia dla pracowników, którzy będą obsługiwać maszyny i systemy. Wszyscy pracownicy powinni mieć dostęp do odpowiedniej wiedzy technicznej i informacji, które pozwolą na efektywne korzystanie z nowych rozwiązań. Wreszcie, projekt i koncepcja automatyzacji przemysłowej powinny uwzględniać zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Wszystkie urządzenia i systemy powinny spełniać wymagania bezpieczeństwa pracy i posiadać odpowiednie certyfikaty.
Automatyzacja procesów end of line
Proces end of line to ostatni etap produkcji, który obejmuje m.in. pakowanie, foliowanie, etykietowanie, paletowanie czy przesyłanie gotowych produktów do magazynu lub klienta. Dzięki jego automatyzacji można znacznie zwiększyć prędkość pakowania i zminimalizować błędy ludzkie, co prowadzi do zmniejszenia liczby reklamacji i zwiększenia satysfakcji klientów, a w ostateczności do poprawy jakości produkcji.
Wdrożenie automatyzacji przemysłowej w procesie end of line może obejmować zastosowanie różnego rodzaju maszyn pakujących, takich jak foliarki, owijarki palet, przenośniki paletowe, etykieciarki, drukarki przemysłowe, systemy FFS, linie rozlewnicze, kartoniarki, maszyny pakujące w folię i wiele innych, które mogą działać jako niezależne jednostki, bądź też stanowić element zintegrowanego systemu, chociażby w postaci kompletnych i automatycznych linii pakujących.
Automatyzacja produkcji – kto ją może wdrożyć?
Wdrażanie automatyzacji przemysłowej jest procesem, którego przeprowadzenie warto powierzyć profesjonalnej firmie. Każdy taki proces musi być bowiem indywidualnie zaplanowany, biorąc pod uwagę chociażby specyfikę zakładu, możliwy budżet czy istniejący już park maszynowy, który można wykorzystać. Dlatego tak ważne jest, aby skorzystać z usług najlepszych, doświadczonych ekspertów, którzy nie wykorzystują jednego wzorca, ale wypracowują indywidualne schematy.
Lintegra to przedsiębiorstwo, które wspiera zakłady produkcyjne w optymalizacji poszczególnych procesów produkcji, zwłaszcza procesów pakowania. Posiadamy zespół doświadczonych inżynierów, którzy wykorzystując obszerną wiedzę i bogate doświadczenie, kompleksowo zajmują się wdrażaniem najnowszych technologii automatyzacji. Zakres naszych działań obejmuje m.in. audyt istniejących procesów pakowania, tworzenie koncepcji automatyzacji, analizę opłacalności wdrożenia nowych rozwiązań. Prócz audytu i projektowania zajmujemy się dostawą linii pakujących oraz poszczególnych maszyn pakujących, jak również uruchamianiem zainstalowanych linii, szkoleniami z zakresu obsługi maszyn, serwisem oraz dostawą części zamiennych.
Wdrożenie automatyzacji przemysłowej może przynieść wiele korzyści, a przede wszystkim poprawić jakość produkcji, jednak wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania. Powierzając to zadanie naszej firmie możecie mieć pewność, że poczyniona inwestycja szybko przełoży się na korzyści i zyski.